Prize Winner Players at National & State Tournament (IUT and Ashwamedh)

Year

Name of the award/ medal

Team/ Individual

Inter-university/ State/ National/ International

Name of the event

Name of the student

2014-2015

Gold

Individual

National

Athletics (Men)10,000 mts.  run

Swapnil Sawant

 

Silver

Individual

National

Athletics (Men)5000 mts. run

Swapnil Sawant

 

Silver

Individual

State

Athletics (Men) 5000 mts run

Swapnil Sawant

       

Athletics (Men) 1500 mts run

Swapnil Sawant

 

Bronz

Individual

State

Taekwondo (Women) 

Ashatai Wadje

 

Bronz

Individual

State

Athletics Long Jump

Sham Suryawanshi

 

Silver

Individual

National

Athletics (Men) Tipple Jump

Afsanwad  Rahul

 

 Bronz

Team

State 

  Fencing (Men) Saber

 Shaikh Dastgir

         

Panchan Ganesh S.

         

Shaikh Mosin M.A.

         

Pathan Maifujkhan

 

 Bronz

Team

State 

  Fencing (Men) Foil

Panchan Ganesh S.

         

Bhole Sainath T.

         

Totpallewar Rajendra

         

Beste Shrihari B.

2015-2016

Gold

Team

National

Kho-Kho (Men)

Shinde Sachin

 

 

 

 

 

Pokarde Balasaheb

 

 

 

 

 

Dharane Pramod

 

 

 

 

 

Dhapase Pavankumar

 

 

 

 

 

Shinde Suraj kumar

 

 

 

 

 

Sawant Ramesh

 

 

 

 

 

Chinchane Umesh

 

 

 

 

 

Satpute Umesh

 

 

 

 

 

Shelke Prashant

 

 

 

 

 

Sonake Pranav

 

 

 

 

 

Gurav Shushant

 

 

 

 

 

Pati Abhijit

 

Gold

Team

National

Kho-Kho (Men)

Pokarde Balasaheb

 

 

 

 

 

Solanke Rahul

 

 

 

 

 

Sontakke Akshay

 

 

 

 

 

Shinde Suraj kumar

 

 

 

 

 

Sawant Ramesh

 

 

 

 

 

Hatankar Harshad

 

 

 

 

 

Satpute Umesh

 

 

 

 

 

Shelke Prashant

 

 

 

 

 

Bhumbe Bhagwat

 

 

 

 

 

Gurav Shushant

 

 

 

 

 

Pati Abhijit

 

 

 

 

 

Shivdankar Sagar

 

Gold

Team

State

Kho-Kho (Men)

Pokarde Balasaheb

 

 

 

 

 

Solanke Rahul

 

 

 

 

 

Sontakke Akshay

 

 

 

 

 

Shinde Suraj kumar

 

 

 

 

 

Sawant Ramesh

 

 

 

 

 

Hatankar Harshad

 

 

 

 

 

Satpute Umesh

 

 

 

 

 

Shelke Prashant

 

 

 

 

 

Bhumbe Bhagwat

 

 

 

 

 

Gurav Shushant

 

 

 

 

 

Pati Abhijit

 

 

 

 

 

Shivdankar Sagar

 

Silver

Team

State

Volleyball (Men)

Katte Chetan

 

 

 

 

 

 Deepak Kamble

 

 

 

 

 

 Ajay  N. Kapse

 

 

 

 

 

 Jalil Kasar

 

 

 

 

 

 Aadil Khan Pathan

 

 

 

 

 

 Sajid  R.Tamboli

 

 

 

 

 

 Nikhil Helchal

 

 

 

 

 

 Sayyad Farhan Fayaz

 

 

 

 

 

 Vicky Poojari V.

 

 

 

 

 

 Abhijit A. Zalte

 

 

 

 

 

Sayyad Wasim S.

 

 

 

 

 

 Negi Yogesh M.

 

Bronze

Team

State

Basketball (Men)

Jadhav Avinash

 

 

 

 

 

Meherkar Vikas

 

 

 

 

 

Chavan Sunil

 

 

 

 

 

Tamboli Kaleem

 

 

 

 

 

Shaikh Mohsin

 

 

 

 

 

Shinde Ankur

 

 

 

 

 

Gangasagar Vishwanath

 

 

 

 

 

Shaikh Ramju

 

 

 

 

 

Sonkamble Sohan

 

 

 

 

 

Kamble Pramod

 

 

 

 

 

Patel Ubedullah

 

 

 

 

 

Patil Abhijeet

 

Silver

Individual

State

Athletics (Men)

Malwade Samarth

2016-2017

Gold

Team

National

Netball (Men)

Shaikh Mosin

 

 

 

 

 

Gaikwad Lakshmikant

 

 

 

 

 

Bembade Sujit

 

 

 

 

 

Tanboli Kaleem

 

 

 

 

 

Shaikh Kasim

 

 

 

 

 

Mane Sudarshan

 

 

 

 

 

Kendre Deepak

 

 

 

 

 

Mohd. Anwar

 

 

 

 

 

Kaldate Maheshkumar

 

 

 

 

 

Surywanshi Abhishek

 

 

 

 

 

Shaikh Mosin

 

 

 

 

 

Chendake Vaibhav

 

Gold

Team

National

Kho-Kho (Men)

Solanke Rahul

 

 

 

 

 

Sontakke Akshay

 

 

 

 

 

Shinde Suraj kumar

 

 

 

 

 

Sawant Ramesh

 

 

 

 

 

Hatankar Harshad

 

 

 

 

 

Satpute Umesh

 

 

 

 

 

Shelke Prashant

 

 

 

 

 

Bhumbe Bhagwat

 

 

 

 

 

Gurav Shushant

 

 

 

 

 

Pati Abhijit

 

 

 

 

 

Shivdankar Sagar

 

 

 

 

 

Pokarde Balasaheb

 

Gold

Team

State

Kho-Kho (Men)

Solanke Rahul

 

 

 

 

 

Sontakke Akshay

 

 

 

 

 

Shinde Suraj kumar

 

 

 

 

 

Sawant Ramesh

 

 

 

 

 

Hatankar Harshad

 

 

 

 

 

Satpute Umesh

 

 

 

 

 

Shelke Prashant

 

 

 

 

 

Bhumbe Bhagwat

 

 

 

 

 

Gurav Shushant

 

 

 

 

 

Pati Abhijit

 

 

 

 

 

Shivdankar Sagar

 

 

 

 

 

Pokarde Balasaheb

 

Gold

Individual

State

Athletics (Men)

Air  Rahul Krishna

 

Gold

Team

National

Kho-Kho (Men)

Solanke Rahul

 

 

 

 

 

Sontakke Akshay

 

 

 

 

 

Shinde Suraj kumar

 

 

 

 

 

Sawant Ramesh

 

 

 

 

 

Hatankar Harshad

 

 

 

 

 

Satpute Umesh

 

 

 

 

 

Shelke Prashant

 

 

 

 

 

Bhumbe Bhagwat

 

 

 

 

 

Gurav Shushant

 

 

 

 

 

Pati Abhijit

 

 

 

 

 

Shivdankar Sagar

 

 

 

 

 

Pokarde Balasaheb

 

Silver

Individual

State

Athletics (Men)

Apsanwad Rahul

 

Bronze

Individual

National

Weight Lifting (Men)

Pramjotsing Sidhu

2017-2018

Silver

Individual

National

Weight Lifting (Men)

Pramjotsing Sidhu

 

Gold

Team

National

Kho-Kho (Men)

Shinde Suraj kumar

 

 

 

 

 

Hatankar Harshad

 

 

 

 

 

Gholam Payush

 

 

 

 

 

Ruke Nitesh

 

 

 

 

 

Bhangare Akashay

 

 

 

 

 

Sawant Suresh

 

 

 

 

 

Thorat Prashant

 

 

 

 

 

Mali Akashay

 

 

 

 

 

Jadhav Shubham

 

 

 

 

 

Pawar Bharat

 

 

 

 

 

Kamble Rushikesh

 

 

 

 

 

Pingle Swapnil

 

Bronze

Team

National

Table Tennis (Men)

Kadam Gunwant

 

 

 

 

 

Sawant Rishabh

 

 

 

 

 

Chate Narsingh

 

 

 

 

 

Deshmukh Umesh

 

 

 

 

 

Dudhare Shrikant

 

Gold

Team

State

Kho-Kho (Men)

Shinde Suraj kumar

 

 

 

 

 

Hatankar Harshad

 

 

 

 

 

Gholam Payush

 

 

 

 

 

Ruke Nitesh

 

 

 

 

 

Bhangare Akashay

 

 

 

 

 

Sawant Suresh

 

 

 

 

 

Thorat Prashant

 

 

 

 

 

Mali Akashay

 

 

 

 

 

Jadhav Shubham

 

 

 

 

 

Pawar Bharat

 

 

 

 

 

Kamble Rushikesh

 

 

 

 

 

Pingle Swapnil

 

Gold

Individual

State

Athletics (Men)

Air  Rahul Krishna

 

Bronze

Individual

State

Athletics (Men)

Apsanwad Rahul

2018-2019

Sliver

Team

National

Softball (Men)

Patil Shivaji

 

 

 

 

 

Zipre Narayan

 

 

 

 

 

Zipre Venkatesh

 

 

 

 

 

Shinde Gunpal

 

 

 

 

 

Paul Premraj

 

 

 

 

 

Khude Rahul

 

 

 

 

 

Patil Nandkishor

 

 

 

 

 

Kamble Udaykumar

 

 

 

 

 

Mundhe Satish

 

 

 

 

 

Shaikh Azar

 

 

 

 

 

Lamture Prasanjeet

 

 

 

 

 

Kadam Rahul

 

 

 

 

 

Bharti Ajay

 

 

 

 

 

Malwade Vaibhav

 

 

 

 

 

Sabne Akash

 

 

 

 

 

Shahadadpuri Akash

 

 

 

 

 

Siddiqui Moh. Saqeeb

 

 

 

 

 

Jambhle Saurabh

 

Bronze

Team

National

Table Tennis (Men)

Jamkar Kedar

 

 

 

 

 

Dudhan Shrikant

 

 

 

 

 

Chate Narsinha

 

 

 

 

 

Ramawat Piyush

 

 

 

 

 

Kadam Pawan

 

Silver

Individual

State

Athletics (Men)

Bhosale Adinath

 

Bronze

Individual

National

Wrestling (Men)

Pawar Pankaj

कॉपीराइट © 2020 srtmun.ac.in. सर्व हक्क राखीव.